Co je cappuccino?
HISTORIE CAPPUCCINA
Cappuccino vás možná svým původem překvapí. Nepochází totiž z Itálie, jak by se dalo předpokládat, ale má své kořeny v Rakousku, konkrétně ve Vídni. Nápoj vznikl z kávové speciality zvané „Kapuziner“, která se poprvé objevila ve vídeňských kavárnách v 18. století a připomínala spíše vídeňskou kávu s našlehanou smetanou než dnešní lahodný nápoj s jemnou mléčnou pěnou. Svůj název cappuccino získalo podle kapucínských mnichů a jejich specifického tmavého hábitu s bílou kapucí.
Později se nápoj rozšířil i do Itálie, kde jej v průběhu let Italové dovedli k naprosté dokonalosti a změnila se i metoda přípravy cappuccina. Základem nápoje se stalo lahodné espresso z čerstvě mleté kávy, teplé mléko a jemně našlehaná mléčná pěna v dokonalém poměru všech ingrediencí.
JAK PŘIPRAVIT CAPPUCCINO
Příprava cappuccina není zrovna jednoduchá a otestuje schopnosti a dovednosti každého baristy. Správně připravené cappuccino by se mělo skládat z 1/3 espressa, 1/3 mléka a 1/3 mléčné pěny. Mléčná pěna by měla být opravdu jemná, bez velkých bublin a o šířce asi 1-2 cm, podle velikosti šálku. Mléko také nesmí být příliš teplé. Teplota cappuccina po přípravě by měla být okolo 70 °C tak, aby se cappuccino dalo ihned vypít.
Pokud vlastníte kávovar s napěňovačem mléka nebo tryskou na šlehání mléka, bude pro vás příprava cappuccina doma hračka. Jak na přípravu cappuccina krok za krokem?
· Nejdřív si připravte klasické espresso z čerstvě namleté kvalitní zrnkové kávy a nalijte ho do vyhřátého šálku o velikosti 150–180 ml.
· Teď je čas na přípravu dokonalé mléčné pěny. Naplňte si konvičku na šlehání mléka asi do poloviny. Nejlepší je použít dobře vychlazené plnotučné mléko, které zajistí jemnost pěny.
· Odpusťte z trysky trochu páry na prázdno, aby se z ní dostaly ven nečistoty a usazeniny z předchozího užívání.
· Ponořte trysku lehce pod hladinu mléka a začněte šlehat.
· Po celou dobu šlehání držte konvičku nakloněnou, asi pod úhlem 45 stupňů a s nabývající pěnou ji posunujte směrem dolů. Tak, aby byla pořád asi 1 cm pod hladinou mléka.
· V průběhu šlehání kontrolujte teplotu mléka přiložením ruky na bok konvičky. Jakmile bude konvička pálit tak, že na ní už ruku neudržíte, máte hotovo.
· Zastavte páru a několikrát konvičkou bouchněte o stůl, abyste se zbavili případných bublin v pěně. Našlehané mléko poté začněte lít doprostřed šálku s espressem a můžete se pokusit vyčarovat i nějaký ten latte art.
Teď už si stačí toto lahodné cappuccino jen vychutnat. Patří cappuccino mezi vaše oblíbené kávové nápoje nebo máte jiného favorita?